28.12.10

Odwołanie i zażalenie

Środki zaskarżenia:

  1. zwyczajne = odwołanie , zażalenie , wniosek o ponowne rozpatrzenie przez naczelny organ lub SKO .
  2. nadzwyczajne (od rozstrzygnięć ostatecznych)= żądanie wznowienia postępowania , stwierdzenia nieważności decyzji , zmiany lub uchylenia decyzji , skarga do NSA .

Odwołanie:

Przysługuje stronie od każdej decyzji wydanej w I instancji do organu II instancji.

Od dec. wydanej w I instancji przez SKO albo ministra = nie służy odwołanie, lecz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Odwołanie nie musi mieć szczególnej formy, wystarczy, że z treści wynika iż strona nie jest zadowolona
z rozstrzygnięcia.

W przypadku postępowania administracyjnego odwołanie nie musi być uzasadnione (w przypadku postępowania skarbowego – musi).

Odwołanie trzeba wnieść w terminie 14 dni do organu wyższego stopnia za pośrednictwem tego organu, który wydał zaskarżoną decyzję.

Organ I instancji może w terminie 7 dni zmienić lub uchylić swoją decyzję. Jeżeli organ I instancji uzna, że jego decyzja była słuszna to odwołanie wraz z aktami sprawy przesyła do organu II instancji w terminie 7 dni.

Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji (za wyjątkiem decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności oraz decyzji podlegających natychmiastowemu wykonaniu ex lege).

Decyzja organu odwoławczego:

  1. utrzymanie w mocy;
  2. uchylenie w całości lub w części i:
  • orzeczenie odmiennie;
  • umorzenie postępowania I instancji;
  • przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia w I instancji, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego postępowania wyjaśniającego
    w całości lub znacznej części (tzw. kasacja administracyjna);
  1. umorzenie postępowania odwoławczego;

Zakaz reformationis in peius = organ II nie może wydać decyzji na niekorzyść odwołującego się, chyba że decyzja rażąco narusza prawo lub interes społeczny, a decyzja na niekorzyść podmiotu odwołującego jest niezbędna dla usunięcia takiego stanu rzeczy.

Zażalenie:

Środek zaskarżania postanowień.

Służy tylko, gdy KPA tak stanowi – jeżeli przepis tego nie reguluje, zażalenie nie przysługuje.

Jeżeli na postanowienie nie służy zażalenie może ono być zaskarżone w drodze odwołania od decyzji.

Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia bądź ogłoszenia postanowienia, do organu wyższego stopnia, za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone postanowienie.

Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienie, ale organ, który je wydał, może wstrzymać wykonanie postępowania, o ile uzna to za stosowne.

Organ I instancji może w terminie 7 dni od wniesienia zażalenia zmienić swoje postanowienie jeżeli w całości przychyla się. Jeżeli tego nie zrobi – organ II instancji ma 1 m-ąc na rozpatrzenie zażalenia.

Rozstrzygnięcie organu II instancji może:

  1. utrzymać zaskarżone postanowienie w mocy;
  2. uchylić zaskarżone postanowienie w całości lub w części;
  3. umorzyć postępowanie zażaleniowe;