28.12.10

Wszczęcie postępowania administracyjnego

Postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. Decydują o tym, przepisy prawa materialnego (niekiedy kpa. –np. na żądanie prokuratora).

W zasadzie:

  • gdy chodzi o nakładanie obowiązków organ działa z urzędu,
  • gdy orzeka o uprawnieniach działa na wniosek.

Czasami legitymowanym jest zarówno organ jak i strona.

O wszczęciu postępowania (z urzędu, jak i na wniosek jednej ze stron) należy zawiadomić wszystkie strony.

Szczególny przypadek stanowi wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie, w której przepis prawa wymaga wniosku strony = ze względu na szczególnie ważny interes strony. np. wiadomo, że ze względów zdrowotnych strona nie wystąpi), a sprawa dotyczyłaby istotnych kwestii wymagających rozstrzygnięcia w drodze dec. Wymagane jest uzyskanie zgody strony w toku toczącego się już postępowania.

    Obowiązujące przepisy nie określają formy prawnej wszczęcia postępowania administracyjnego. Należy jednak uznać, iż na gruncie k.p.a. samo wniesienie żądania lub podjęcie czynności urzędowej (przy sprawach wszczynanych z urzędu) z określoną datą, powoduje z mocy prawa wszczęcie postępowania.

Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej, a w przypadku żądania wszczęcia postępowania wniesionego drogą elektroniczną – dzień wprowadzenia żądania do systemu teleinformatycznego organu administracji publicznej.

Kodeks natomiast nie reguluje wprost daty wszczęcia postępowania z urzędu. W orzecznictwie oraz doktrynie przyjęto jednak, iż wszczęcie postępowania z urzędu następuje z chwilą podjęcia pierwszej czynności procesowej w sprawie, pod warunkiem, iż o czynności tej powiadomiono stronę. Przyjmuje się, że taką chwilą będzie przede wszystkim dzień zawiadomienia o wszczęciu postępowania, a w braku takiego zawiadomienia, dzień pierwszego wezwania w sprawie.

W sprawach, w których prawa lub obowiązki stron wynikają z tego samego stanu faktycznego oraz z tej samej podstawy prawnej i w których właściwy jest ten sam organ administracji publicznej, można wszcząć i prowadzić jedno postępowanie dotyczące więcej niż jednej strony.

CO: podanie (żądanie, wyjaśnienie, odwołanie, zażalenie);

FORMA: na piśmie, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, telefaksem, pocztą elektroniczną, za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej organu, ustnie do protokołu;

TREŚĆ: wskazanie osoby, od której pochodzi, wraz z adresem /brak adresu skutkuje nierozpoznaniem/ i żądaniem + spełnienie wymogów określonych w przepisach szczególnych;

DODATKOWE: podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego – opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, zawierające dane w ustalonym formacie.

Usunięcie braków podania w terminie 7 dni (za wyj. adresu – patrz powyżej).